Akta Zygmunta III od roku 1618 do 1621.

Katalog
Rękopisy
Pobierz opis bibliograficzny

Opis

  • Sygnatura: BK 00330
  • Kopie:
    • Mf 435
    • Kat. Mikr. BN R. 2: 1952, poz. 37
  • Tytuł: Akta Zygmunta III od roku 1618 do 1621.
  • Miejsce i czas powstania: 17 w.
  • Opis fizyczny: 29, 409 k. 30x19 cm
  • Oprawa: Skóra, 19 w.
  • Język: Pol., łac.
  • Zawartość:
    • "Treść rękopismu Biblioteki JW Tadeusza Czackiego" k. 1-29 sporządzony przez Łukasza Gołębiowskiego I. Listy Zygmunta III do następujących: Aleksander Eliasz? wda wołoski 1618 s. 151. Bielecki Jan Janina? b.d. s. 316. m. Brodnica b.d. s. 17. - Chodkiewicz Jan Karol b.d. (5) s. 143-144, 322, 403-405, 812-815 i 825-827. - Choiński b.d. s. 190. Czarnkowski Adam b.d. (15) s. 12-16, 99-101, 172-174, 179-180, 195-197, 206-207, 217-218, 364, 484-485, 493-495, 564-565, 614-615, 790-791 i 810-811. Daniłowicz Jan b.d. (2) s. 313-314 i 405-405a. Daniłowicz Mikołaj b.d. (7) s. 95, 118-119, 225-226, 274-275, 364-365, 513 i 678-679 Dembiński b.d. s. 331-332. Deputaci kwarciani: Kiełczewski Wacław, Górski Andrzej, Tulibowski Andrzej i Choynicki Aleksander 1620 (2) s. 353 i 360-361. Dilawer Basza b.d. s. 435-436. m. Dorohobuż b.d. s. 247-248. Działyński Michał Erazm ks. b.d. s. 429-430. Firlej Henryk bp b.d. (2) s. 188 i 791-792. Firlej Mikołaj b.d. (3) s. 508-509, 519-521 i 707-708. Gazi Askier? b.d. s. 433-434. Gembicki Wawrzyniec abp b.d. (17) s. 162, 216-217, 237-238, 244, 290-293, 315, 334-335, 381, 392, 517-518, 533-534 (w sprawie projektu arcyks. Karola Habsburga, bpa wrocławskiego, dotyczącego połączenia diecezji wrocławskiej z gnieźnieńską - ok. 1619), 534, 683-685 i 798-800. Gołkowski 1620 (2) s. 369-370. Górski Andrzej 1620 s. 359. Gosiewski Aleksander b.d. (2) s. 443-444 i 459-460. Goślicki Jan b.d. s. 663-664. Gostomski Jan b.d. s. 209-210. Grochowski Felicjan b.d. s. 384-385. Grochowski Krzysztof b.d. (3) s. 203-204, 260-261 i 338-339. [Grudziński Zygmunt?] b.d. s. 521. Halmagiusz b.d. s. 386. Homonna Georg Drugeth de [Hommonai, Humanai] b.d. s. 385-386. Jan Krystian ks. Brzegu b.d. s. 392-393. Jaskulski Marcin i Buskowski Marcin b.d. s. 692-694. Kalinowski b.d. s. 831-832. m. Kijów b.d. s. 165-166. Komisarze polscy przy wojsku królewicza Władysława 1618-1619 i b.d. (9) s. 6-11, 24, 147, 254-256, 452-455, 473-474 i 686-687. Komisarze polscy do spraw pruskich b.d. s. 101-102. - Komorowski b.d. (2) s. 607-609 i 624-626. Konarski Stanisław b.d. (3) s. 405b-406, 787 i 794-795. Koniecpolski Stanisław b.d. s. 546-547. - Korycki b.d. s. 822-823. Kozacy 1621 i b.d. (4) s. 660-661 i 770-780. m. Kraków b.d. (5) s. 26-27, 258-259, 330, 424-425 i 485-486. Krasicki Marcin b.d. s. 339-340. Kretkowski Andrzej i Piekarski Stanisław b.d. s. 670-674. - Kuczborski Jan bp b.d. (2) s. 107-108 i 202-203. Leśnowolski Prokop b.d. s. 430-432 Leszczyński Rafał b.d. s. 302-303. Leszczyński Wacław b.d. (3) s. 492-493, 515 i 524-525. Ligęza Hermolaus b.d. (4) s. 289-290, 406-407, 409-410 i 815-816. Lipski Andrzej bp b.d. s. 99. Lisowczycy b.d. (8) s. 112-113, 189, 280-281, 285-287, 547-549, 603-605, 617-618 i 626-628.
    • "Treść rękopismu Biblioteki JW Tadeusza Czackiego" k. 1-29 sporządzony przez Łukasza Gołębiowskiego Listy Zygmunta III do następujących cd.: Łubieński Maciej bp b.d. s. 328-329. Lubomirski Stanisław b.d. (8) s. 23, 127-128, 191-192, 276-277, 432-433, 688-690, 789-790 i 796-797. Madaliński b.d. s. 802-803. Męciński Balcer b.d. s. 141-142. Mielżyński Łukasz b.d. (2) s. 495-496 i 840-841. Mniszech Stanisław Bonifacy b.d. (3) s. 166, 184 i 436-438. Naruszewicz Krzysztof b.d. (2) s. 449-451 i 525-526. - Niewieściński b.d. s. 6. Obałkowski Bartłomiej b.d. s. 701-702. Oleszko Florian b.d. (2) s. 250-252 i 697-700. Opaliński Andrzej bp b.d. (4) s. 425-426, 483-484, 491 i 837-838. Opaliński Jan b.d. s. 800-801. Opaliński Piotr b.d. (2) s. 544-546 i 807. - Ossoliński Zbigniew b.d. (4) s. 113-115, 169, 174-176 i 429. Ostrogska Zofia z Tarnowskich b.d. s. 30. Ostrogski Janusz 1620 i b.d. (26) s. 17-18, 21, 136-137, 139-141, 192-195, 245, 300-301, 310-311, 359-360, 397-398, 409, 474-475, 479-482, 510-512 [w sprawie zatargu z podkanclerzem lit. Wojciechem Radziwiłłem] s. 51ń, 536-537, 554-555, 609-610, 621-624, 638-643, 664-666, 710-711, 804, 808-810 i 820. Otwinowski Hieronim b.d. s. 668-669. Ożga Piotr b.d. s. 19-21. Pękosławski Jan b.d. s. 487-488. Potocki Stanisław Rewera b.d. (2) s. 200 i 666. Potocki Stefan b.d. (2) s. 128-129 i 144-145. m. Poznań b.d. s. 562-564. Próchnicki Jan Andrzej arcybp b.d. s. 30. Prusinowski Adam b.d. s. 482-483.
    • Przyjemski Stanisław b.d. (2) s. 223-224 i 787-789.
    • Radoszewski Bogusław bp b.d. (2) s. 31-32 i 150.
    • Radziwiłł Krzysztof b.d. (2) s. 22-23 i 337.
    • Radziwiłł Albrecht Stanisław b.d. s. 526-527.
    • Rozrażewski b.d. (2) s. 323-324 i 327-328.
    • Rudnicki ks. b.d. s. 805-806.
    • Rudnicki Stanisław b.d. s. 513-514.
    • Rudnicki Szymon bp b.d. (3) s. 226-228, 299 i 340-341.
    • Rudomin Piotr b.d. s. 445.
    • Senatorowie polscy b.d. (2) s. 33-35 i 628-630.
    • Sieniawski Adam Hieronim b.d. s. 157-158.
    • Sieniawski Mikołaj i Sieniawski Prokop b.d. s. 386-388.
    • Siewierski Andrzej b.d. s. 486-487.
    • [Silnicki] b.d. s. 326-327.
    • Sokołowski Michał (względnie Paweł) b.d. s. 821-822.
    • [Szachnowicz] b.d. s. 324-325.
    • Szczawiński Mikołaj b.d. (2) s. 16-17 i 523-524.
    • Szyszkowski Marcin bp 1620 i b.d. (22) s. 25-26, 113-116, 123-125 [w sprawie wyboru Jana Jordana na opata klasztoru norbertanów w Hebdowie], 149-150, 212-214, 221-223, 252-254, 257-258, 380-381, 389-390, 408-409, 531-533, 534-535, 549-550, 557-558, 567-569, 633-638, 682-683, [w sprawie opata Jana Jordana], 706-707, 803-804 i 816-818.
    • Tenczyński Jan 1620 i b.d. (3) s. 113-115, 311-312 i 362-364.
    • Trebnitz Adam cysters b.d. s. 333-334. - [Tuczyński Krzysztof?] b.d. (2) s. 248-249 i 801-802.
    • m. Warszawa b.d. s. 394-395.
    • Wejcher Jan b.d. (6) s. 152-153, 197-198, 205-206, 402-403, 630-631 [przeciwko Janowi Scharfhausenowi werbującemu wojska w Gdańsku dla Czechów] i 793-794.
    • Wejcher Melchior b.d. (3) s. 125-127, 427-428 i 559-560. - Wiśniowiecki b.d. s. 458-459.
    • Wołłowicz Eustachy bp b.d. (ok. 1620) s. 281-285 (w sprawie poselstwa do papieża Pawła V]. - Wolski Mikołaj b.d. (3) s. 388-389, 509-510 i 512.
    • Wołucki Filip b.d. s. 819-820.
    • Wołucki Paweł bp 1619 s. 507 (w sprawie nominacji Jana Vastoriusa kanonikiem warmińskim].
    • Woynicki b.d. s. 360.
    • Zagrzeb - biskup i kapituła b.d. (2) s. 390-392.
    • Zaliński Samuel b.d. (4) s. 332-333, 528-529, 824-825 i 835-836.
    • Zamoyski Tomasz 1620 i b.d. (6) s. 103-105, 214-216, 218-220, 314-315, 356-358 i 676-678.
    • Zasławski Aleksander b.d. s. 680-681.
    • Zasławski Janusz b.d. (2) s. 157-158 i 207-209.
    • Zbaraski Jerzy b.d. (12) s. 186-187, 220-221, 279, 322-323, 341-343, 361-362, 376 (fragment), 405a-405b, 407-408, 610-611, 618-620 i 645-646a.
    • Zbaraski Krzysztof b.d. s. 804-805.
    • Zebrzydowski Jan 1620 (2) s. 240-241 i 365-366 (listy identyczne).
    • Zebrzydowski Mikołaj b.d. (16) s. 109-111, 119-122, 142-143, 171, 201-202, 287-288, 330-331, 543-544, 550-551, 560-562, 569, 600-601, 612-614, 785-786, 818-819 i 833-834.
    • Złotnicki [Mikołaj?] b.d. s. 343-344.
    • Żółkiewski Stanisław b.d. (12) s. 11-12, 18-19, 129-131, 267-271, 309-310, 358-359, 373-376, 538-542, 831-833 i 648a-660
    • II. Listy do Zygmunta III od następujących: Bykowski Stanisław 1618 s. 50-51.
    • Czarnkowski Adam 1618 s. 51-54.
    • Daniłowicz Jan 1618 s. 59-60.
    • Firlej Piotr 1618 s. 57-59.
    • Gembicki Wawrzyniec arcybp 1618 s. 35-36.
    • Gostomski Jan 1618 s. 54-55.
    • Karnkowski Jan 1618 s. 55-57.
    • Kazimirski Krzysztof bp 1618 s. 42-43.
    • Kiszka Mikołaj 1618 s. 64-65.
    • Konaszewicz Piotr Sahajdaczny 1621 s. 768-769.
    • Kuczborski Jan bp 1618 s. 40-42.
    • Mielżyński Łukasz 1618 s. 65-66.
    • Opaliński Andrzej bp 1618 s. 37-38.
    • Ossoliński Zbigniew 1618 s. 49-50.
    • Ostrogski Janusz 1618 s. 43-44.
    • Ostroróg Jan 1618 s. 47-49.
    • Prusinowski Adam 1618 s. 60.
    • Rudnicki Szymon bp 1618 s. 39-40.
    • Szyszkowski Marcin bp 1618 s. 36-37.
    • Wolski Mikołaj 1618 s. 66-67.
    • Wołucki Paweł bp 1618 s. 38-39.
    • Zaliński Samuel 1618 s. 64. -
    • Zamoyski Tomasz 1618 s. 60-62.
    • Zasławski Aleksander 1618 s. 63-64. -
    • Zasławski Janusz 1618 (2) s. 62-63 i 157-158.
    • Zebrzydowski Mikołaj 1618 s. 44-47.
    • Żółkiewski Stanisław 1618 s. 67-70
    • III. Listy różnych do różnych: Gembicki Wawrzyniec arcybp do Andrzeja Lipskiego bpa 1621 s. 401-401b. - Konstancja królowa polska do Stanisława Albrechta Radziwiłła b.d. (2) s. 28. - Leszczyński Wacław do Rafała Leszczyńskiego b.d. s. 305-307. - NN do Raduła Michnea hosp. wołoskiego 1621 (2) s. 747-752
    • IV. Materiały sejmowe i sejmikowe:
    • 1."Instructia na sejmiki deputackie woiewództw mazowieckiego y rawskiego [...]" przed sejmem 1619 s. 476-479
    • 2. "List uwierzytelniający dla ks. Piotra Gembickiego, sekretarza królewskiego, na sejmik średzki zwołany na 11.04. 1619 s. 500-501
    • 3."Instructia [...] K. Piotrowi Gembickiemu [...] na seymik szredzki na dzień XI kwietnia posłowi JKMci" 1619 s. 501-507
    • 4."Instructia posłowi JKMci na seymiki przed seymem do Grudziądza". ok. 16.04. 1621 s. 87-95
    • 5."Listy [Zygmunta III] do senatorów albo deliberatoria na seym przed woyną turecką." ok. V. 1621 s. 712-714
    • 6."List seymowy wielki." Zwołanie sejmu na 1621? s. 714-716
    • 7."Instructia na seym anni 1621." s. 716-728
    • 8."Respons na witanie posłów" na sejmie 1621 s. 728-730
    • 9."Propositia na seym tenże." 1621 s. 730-738
    • 10."Porządek y sposób pospolitego ruszenia." Projekt uchwały na sejmie 1621 s. 740-748
    • 11."Instructia na seymiki po seymie [z 1621] strony poborów." pocz. 1622 s. 410-414
    • 12."Uniwersały do woiewództw [kujawskich] o złożeniu seymików" na 14.02. 1622 do Radziejowa s. 416-417
    • 13."Uniwersał do Prus" zwołujący na sejmik generalny. b.d. s. 178
    • V. Uniwersały i instrukcje królewskie
    • 1."Instructia comissarzom do Moskwy" w sprawie administracji ziem odzyskanych pokojem dywilińskim. 1619 s. 461-473
    • 2."Uniwersał na pospolite ruszenie." 14.05. 1620 s. 381-384
    • 3. "Instrukcja w sprawie udzielenia poparcia królowi wobec niebezpieczeństwa najazdu tureckiego i moskiewskiego. Po 03.06. 1620 s. 71-84
    • 4."Uniwersał do obywatelów ukrainnych" o zbliżaniu się najazdu Tatarów. 04.06. [1620] s. 398-399
    • 5."Uniwersał do woiewództw wielgopolskich" o zbliżaniu się najazdu Tatarów. 05.06. [1620] s. 399-400
    • 6."Uniwersał z strony saletry". Zakaz wywozu saletry, prochu i koni za granicę. 11.06. 1620 s. 353-354
    • 7."Uniwersał do w[oiew]ództw ruskich" o zbliżaniu się najazdu Tatarów. 11.06. 1620 s. 354-355
    • 8."Uniwersał strony wywodzenia koni". Zakaz wywozu koni za granicę. 11.06. [1620] s. 356
    • 9."Uniwersał do żołnierstwa" kwarcianego z zakazem postoju w dobrach biskupstwa łuckiego. 11.07. 1620 s. 366-367
    • 10."Uniwersał do ślachty pobliszey Ostrołęki." Zakaz wyrębu i polowań w puszczy ostrołęckiej. 12.07. 1620 s. 371-372
    • 11."Instructia posłowi JKMci na synod generalny piotrkowsky." przed 04.1621 s. 293-299
    • 12."Uniwersał do Litwy o wydawanie więźniów moskiewskich." W rzeczywistości o obiegu monet w Polsce. b.d. s. 180-183
    • W rękopisie BK 330 znajduje się: korespondencja, uniwersały, i lustracje itp. dotyczące wojen z Turcją, Węgrami, Moskwą i Szwecją, spraw wewnętrznych oraz Kozaków i Lisowczyków z lat 1618-1622
  • Proweniencja:
    • "C. D. F." - [rkps]
    • "B. P. P. [Bibliotheca Principum Poniatowski?]
    • ze zbiorów Tadeusza Czackiego z not. na k. 1-29
  • Hasła przedmiotowe:
    • Bielecki, Jan 17 w.
    • Gembicki, Piotr (1585-1657)
    • Norbertanie Hebdów
    • Sejm 1619 Warszawa
    • Sejm 1621 Warszawa
    • Sejmik grudziądzki 1621
    • Sejmik mazowiecki 1619
    • Sejmik pruski 1619
    • Sejmik rawski 1619
    • Sejmik średzki 1619
    • Kozacy 17 w.
    • Korespondencja dyplomatyczna 17 w.
    • Polityka międzynarodowa 17 w.
    • Lisowczycy
    • Listy polsko-łacińskie 17 w.
    • Kraków (woj. małopolskie) 17 w.
    • Litwa 17 w.
    • Poznań (woj. wielkopolskie) 17 w.
    • Rosja 17 w.
    • Szwecja 17 w.
    • Turcja 17 w.
    • Ukraina 17 w.
    • Węgry 17 w.
    • Wielkopolska 17 w.
  • Uwagi:
    • Między s. 106-107 i 376-377 brak kart 4 karty nie zapisane
    • Por.: J. Korzeniowski: Catalogus codicum manu scriptorum Musei Principum Czartoryski Cracoviensis. Kraków 1887-1893, Vol. 1 poz. 346
  • Opracowania: List Zygmunta III do Komisarzy polskich przy wojsku Królewicza Władysława [...] s. 6-11 - druk: Autentyczne świadectwa o wzajemnych stosunkach pomiędzy Rossyą a Polską. Zebrał Paweł Muchanow, Moskwa 1834 s. 163-167, 158-162 i 184-185

MARC

  • 001 $a Kórnik
  • 040 $a KÓR Z $b pol
  • 041 0 @ $a pol $a lat
  • 130 0 . $a Akta
  • 245 0 0 $a Akta Zygmunta III od roku 1618 do 1621.
  • 246 1 3 $a Akta w latach 1618-1621 (Zygmunt III) $i tyt. z inw. rkpsów
  • 250 $a kop.
  • 260 $c 17 w.
  • 300 $a 29, 409 k. $c 30x19 cm
  • 340 $d Rkps $e Skóra, 19 w.
  • 500 $a Między s. 106-107 i 376-377 brak kart $a 4 karty nie zapisane
  • 500 $a Por.: J. Korzeniowski: Catalogus codicum manu scriptorum Musei Principum Czartoryski Cracoviensis. Kraków 1887-1893, Vol. 1 poz. 346
  • 520 $a "Treść rękopismu Biblioteki JW Tadeusza Czackiego" k. 1-29 sporządzony przez Łukasza Gołębiowskiego I. Listy Zygmunta III do następujących: Aleksander Eliasz? wda wołoski 1618 s. 151. Bielecki Jan Janina? b.d. s. 316. m. Brodnica b.d. s. 17. - Chodkiewicz Jan Karol b.d. (5) s. 143-144, 322, 403-405, 812-815 i 825-827. - Choiński b.d. s. 190. Czarnkowski Adam b.d. (15) s. 12-16, 99-101, 172-174, 179-180, 195-197, 206-207, 217-218, 364, 484-485, 493-495, 564-565, 614-615, 790-791 i 810-811. Daniłowicz Jan b.d. (2) s. 313-314 i 405-405a. Daniłowicz Mikołaj b.d. (7) s. 95, 118-119, 225-226, 274-275, 364-365, 513 i 678-679 Dembiński b.d. s. 331-332. Deputaci kwarciani: Kiełczewski Wacław, Górski Andrzej, Tulibowski Andrzej i Choynicki Aleksander 1620 (2) s. 353 i 360-361. Dilawer Basza b.d. s. 435-436. m. Dorohobuż b.d. s. 247-248. Działyński Michał Erazm ks. b.d. s. 429-430. Firlej Henryk bp b.d. (2) s. 188 i 791-792. Firlej Mikołaj b.d. (3) s. 508-509, 519-521 i 707-708. Gazi Askier? b.d. s. 433-434. Gembicki Wawrzyniec abp b.d. (17) s. 162, 216-217, 237-238, 244, 290-293, 315, 334-335, 381, 392, 517-518, 533-534 (w sprawie projektu arcyks. Karola Habsburga, bpa wrocławskiego, dotyczącego połączenia diecezji wrocławskiej z gnieźnieńską - ok. 1619), 534, 683-685 i 798-800. Gołkowski 1620 (2) s. 369-370. Górski Andrzej 1620 s. 359. Gosiewski Aleksander b.d. (2) s. 443-444 i 459-460. Goślicki Jan b.d. s. 663-664. Gostomski Jan b.d. s. 209-210. Grochowski Felicjan b.d. s. 384-385. Grochowski Krzysztof b.d. (3) s. 203-204, 260-261 i 338-339. [Grudziński Zygmunt?] b.d. s. 521. Halmagiusz b.d. s. 386. Homonna Georg Drugeth de [Hommonai, Humanai] b.d. s. 385-386. Jan Krystian ks. Brzegu b.d. s. 392-393. Jaskulski Marcin i Buskowski Marcin b.d. s. 692-694. Kalinowski b.d. s. 831-832. m. Kijów b.d. s. 165-166. Komisarze polscy przy wojsku królewicza Władysława 1618-1619 i b.d. (9) s. 6-11, 24, 147, 254-256, 452-455, 473-474 i 686-687. Komisarze polscy do spraw pruskich b.d. s. 101-102. - Komorowski b.d. (2) s. 607-609 i 624-626. Konarski Stanisław b.d. (3) s. 405b-406, 787 i 794-795. Koniecpolski Stanisław b.d. s. 546-547. - Korycki b.d. s. 822-823. Kozacy 1621 i b.d. (4) s. 660-661 i 770-780. m. Kraków b.d. (5) s. 26-27, 258-259, 330, 424-425 i 485-486. Krasicki Marcin b.d. s. 339-340. Kretkowski Andrzej i Piekarski Stanisław b.d. s. 670-674. - Kuczborski Jan bp b.d. (2) s. 107-108 i 202-203. Leśnowolski Prokop b.d. s. 430-432 Leszczyński Rafał b.d. s. 302-303. Leszczyński Wacław b.d. (3) s. 492-493, 515 i 524-525. Ligęza Hermolaus b.d. (4) s. 289-290, 406-407, 409-410 i 815-816. Lipski Andrzej bp b.d. s. 99. Lisowczycy b.d. (8) s. 112-113, 189, 280-281, 285-287, 547-549, 603-605, 617-618 i 626-628.
  • 520 $a "Treść rękopismu Biblioteki JW Tadeusza Czackiego" k. 1-29 sporządzony przez Łukasza Gołębiowskiego Listy Zygmunta III do następujących cd.: Łubieński Maciej bp b.d. s. 328-329. Lubomirski Stanisław b.d. (8) s. 23, 127-128, 191-192, 276-277, 432-433, 688-690, 789-790 i 796-797. Madaliński b.d. s. 802-803. Męciński Balcer b.d. s. 141-142. Mielżyński Łukasz b.d. (2) s. 495-496 i 840-841. Mniszech Stanisław Bonifacy b.d. (3) s. 166, 184 i 436-438. Naruszewicz Krzysztof b.d. (2) s. 449-451 i 525-526. - Niewieściński b.d. s. 6. Obałkowski Bartłomiej b.d. s. 701-702. Oleszko Florian b.d. (2) s. 250-252 i 697-700. Opaliński Andrzej bp b.d. (4) s. 425-426, 483-484, 491 i 837-838. Opaliński Jan b.d. s. 800-801. Opaliński Piotr b.d. (2) s. 544-546 i 807. - Ossoliński Zbigniew b.d. (4) s. 113-115, 169, 174-176 i 429. Ostrogska Zofia z Tarnowskich b.d. s. 30. Ostrogski Janusz 1620 i b.d. (26) s. 17-18, 21, 136-137, 139-141, 192-195, 245, 300-301, 310-311, 359-360, 397-398, 409, 474-475, 479-482, 510-512 [w sprawie zatargu z podkanclerzem lit. Wojciechem Radziwiłłem] s. 51ń, 536-537, 554-555, 609-610, 621-624, 638-643, 664-666, 710-711, 804, 808-810 i 820. Otwinowski Hieronim b.d. s. 668-669. Ożga Piotr b.d. s. 19-21. Pękosławski Jan b.d. s. 487-488. Potocki Stanisław Rewera b.d. (2) s. 200 i 666. Potocki Stefan b.d. (2) s. 128-129 i 144-145. m. Poznań b.d. s. 562-564. Próchnicki Jan Andrzej arcybp b.d. s. 30. Prusinowski Adam b.d. s. 482-483.
  • 520 $a Przyjemski Stanisław b.d. (2) s. 223-224 i 787-789.
  • 520 $a Radoszewski Bogusław bp b.d. (2) s. 31-32 i 150.
  • 520 $a Radziwiłł Krzysztof b.d. (2) s. 22-23 i 337.
  • 520 $a Radziwiłł Albrecht Stanisław b.d. s. 526-527.
  • 520 $a Rozrażewski b.d. (2) s. 323-324 i 327-328.
  • 520 $a Rudnicki ks. b.d. s. 805-806.
  • 520 $a Rudnicki Stanisław b.d. s. 513-514.
  • 520 $a Rudnicki Szymon bp b.d. (3) s. 226-228, 299 i 340-341.
  • 520 $a Rudomin Piotr b.d. s. 445.
  • 520 $a Senatorowie polscy b.d. (2) s. 33-35 i 628-630.
  • 520 $a Sieniawski Adam Hieronim b.d. s. 157-158.
  • 520 $a Sieniawski Mikołaj i Sieniawski Prokop b.d. s. 386-388.
  • 520 $a Siewierski Andrzej b.d. s. 486-487.
  • 520 $a [Silnicki] b.d. s. 326-327.
  • 520 $a Sokołowski Michał (względnie Paweł) b.d. s. 821-822.
  • 520 $a [Szachnowicz] b.d. s. 324-325.
  • 520 $a Szczawiński Mikołaj b.d. (2) s. 16-17 i 523-524.
  • 520 $a Szyszkowski Marcin bp 1620 i b.d. (22) s. 25-26, 113-116, 123-125 [w sprawie wyboru Jana Jordana na opata klasztoru norbertanów w Hebdowie], 149-150, 212-214, 221-223, 252-254, 257-258, 380-381, 389-390, 408-409, 531-533, 534-535, 549-550, 557-558, 567-569, 633-638, 682-683, [w sprawie opata Jana Jordana], 706-707, 803-804 i 816-818.
  • 520 $a Tenczyński Jan 1620 i b.d. (3) s. 113-115, 311-312 i 362-364.
  • 520 $a Trebnitz Adam cysters b.d. s. 333-334. - [Tuczyński Krzysztof?] b.d. (2) s. 248-249 i 801-802.
  • 520 $a m. Warszawa b.d. s. 394-395.
  • 520 $a Wejcher Jan b.d. (6) s. 152-153, 197-198, 205-206, 402-403, 630-631 [przeciwko Janowi Scharfhausenowi werbującemu wojska w Gdańsku dla Czechów] i 793-794.
  • 520 $a Wejcher Melchior b.d. (3) s. 125-127, 427-428 i 559-560. - Wiśniowiecki b.d. s. 458-459.
  • 520 $a Wołłowicz Eustachy bp b.d. (ok. 1620) s. 281-285 (w sprawie poselstwa do papieża Pawła V]. - Wolski Mikołaj b.d. (3) s. 388-389, 509-510 i 512.
  • 520 $a Wołucki Filip b.d. s. 819-820.
  • 520 $a Wołucki Paweł bp 1619 s. 507 (w sprawie nominacji Jana Vastoriusa kanonikiem warmińskim].
  • 520 $a Woynicki b.d. s. 360.
  • 520 $a Zagrzeb - biskup i kapituła b.d. (2) s. 390-392.
  • 520 $a Zaliński Samuel b.d. (4) s. 332-333, 528-529, 824-825 i 835-836.
  • 520 $a Zamoyski Tomasz 1620 i b.d. (6) s. 103-105, 214-216, 218-220, 314-315, 356-358 i 676-678.
  • 520 $a Zasławski Aleksander b.d. s. 680-681.
  • 520 $a Zasławski Janusz b.d. (2) s. 157-158 i 207-209.
  • 520 $a Zbaraski Jerzy b.d. (12) s. 186-187, 220-221, 279, 322-323, 341-343, 361-362, 376 (fragment), 405a-405b, 407-408, 610-611, 618-620 i 645-646a.
  • 520 $a Zbaraski Krzysztof b.d. s. 804-805.
  • 520 $a Zebrzydowski Jan 1620 (2) s. 240-241 i 365-366 (listy identyczne).
  • 520 $a Zebrzydowski Mikołaj b.d. (16) s. 109-111, 119-122, 142-143, 171, 201-202, 287-288, 330-331, 543-544, 550-551, 560-562, 569, 600-601, 612-614, 785-786, 818-819 i 833-834.
  • 520 $a Złotnicki [Mikołaj?] b.d. s. 343-344.
  • 520 $a Żółkiewski Stanisław b.d. (12) s. 11-12, 18-19, 129-131, 267-271, 309-310, 358-359, 373-376, 538-542, 831-833 i 648a-660
  • 520 $a II. Listy do Zygmunta III od następujących: Bykowski Stanisław 1618 s. 50-51.
  • 520 $a Czarnkowski Adam 1618 s. 51-54.
  • 520 $a Daniłowicz Jan 1618 s. 59-60.
  • 520 $a Firlej Piotr 1618 s. 57-59.
  • 520 $a Gembicki Wawrzyniec arcybp 1618 s. 35-36.
  • 520 $a Gostomski Jan 1618 s. 54-55.
  • 520 $a Karnkowski Jan 1618 s. 55-57.
  • 520 $a Kazimirski Krzysztof bp 1618 s. 42-43.
  • 520 $a Kiszka Mikołaj 1618 s. 64-65.
  • 520 $a Konaszewicz Piotr Sahajdaczny 1621 s. 768-769.
  • 520 $a Kuczborski Jan bp 1618 s. 40-42.
  • 520 $a Mielżyński Łukasz 1618 s. 65-66.
  • 520 $a Opaliński Andrzej bp 1618 s. 37-38.
  • 520 $a Ossoliński Zbigniew 1618 s. 49-50.
  • 520 $a Ostrogski Janusz 1618 s. 43-44.
  • 520 $a Ostroróg Jan 1618 s. 47-49.
  • 520 $a Prusinowski Adam 1618 s. 60.
  • 520 $a Rudnicki Szymon bp 1618 s. 39-40.
  • 520 $a Szyszkowski Marcin bp 1618 s. 36-37.
  • 520 $a Wolski Mikołaj 1618 s. 66-67.
  • 520 $a Wołucki Paweł bp 1618 s. 38-39.
  • 520 $a Zaliński Samuel 1618 s. 64. -
  • 520 $a Zamoyski Tomasz 1618 s. 60-62.
  • 520 $a Zasławski Aleksander 1618 s. 63-64. -
  • 520 $a Zasławski Janusz 1618 (2) s. 62-63 i 157-158.
  • 520 $a Zebrzydowski Mikołaj 1618 s. 44-47.
  • 520 $a Żółkiewski Stanisław 1618 s. 67-70
  • 520 $a III. Listy różnych do różnych: Gembicki Wawrzyniec arcybp do Andrzeja Lipskiego bpa 1621 s. 401-401b. - Konstancja królowa polska do Stanisława Albrechta Radziwiłła b.d. (2) s. 28. - Leszczyński Wacław do Rafała Leszczyńskiego b.d. s. 305-307. - NN do Raduła Michnea hosp. wołoskiego 1621 (2) s. 747-752
  • 520 $a IV. Materiały sejmowe i sejmikowe:
  • 520 $a 1."Instructia na sejmiki deputackie woiewództw mazowieckiego y rawskiego [...]" przed sejmem 1619 s. 476-479
  • 520 $a 2. "List uwierzytelniający dla ks. Piotra Gembickiego, sekretarza królewskiego, na sejmik średzki zwołany na 11.04. 1619 s. 500-501
  • 520 $a 3."Instructia [...] K. Piotrowi Gembickiemu [...] na seymik szredzki na dzień XI kwietnia posłowi JKMci" 1619 s. 501-507
  • 520 $a 4."Instructia posłowi JKMci na seymiki przed seymem do Grudziądza". ok. 16.04. 1621 s. 87-95
  • 520 $a 5."Listy [Zygmunta III] do senatorów albo deliberatoria na seym przed woyną turecką." ok. V. 1621 s. 712-714
  • 520 $a 6."List seymowy wielki." Zwołanie sejmu na 1621? s. 714-716
  • 520 $a 7."Instructia na seym anni 1621." s. 716-728
  • 520 $a 8."Respons na witanie posłów" na sejmie 1621 s. 728-730
  • 520 $a 9."Propositia na seym tenże." 1621 s. 730-738
  • 520 $a 10."Porządek y sposób pospolitego ruszenia." Projekt uchwały na sejmie 1621 s. 740-748
  • 520 $a 11."Instructia na seymiki po seymie [z 1621] strony poborów." pocz. 1622 s. 410-414
  • 520 $a 12."Uniwersały do woiewództw [kujawskich] o złożeniu seymików" na 14.02. 1622 do Radziejowa s. 416-417
  • 520 $a 13."Uniwersał do Prus" zwołujący na sejmik generalny. b.d. s. 178
  • 520 $a V. Uniwersały i instrukcje królewskie
  • 520 $a 1."Instructia comissarzom do Moskwy" w sprawie administracji ziem odzyskanych pokojem dywilińskim. 1619 s. 461-473
  • 520 $a 2."Uniwersał na pospolite ruszenie." 14.05. 1620 s. 381-384
  • 520 $a 3. "Instrukcja w sprawie udzielenia poparcia królowi wobec niebezpieczeństwa najazdu tureckiego i moskiewskiego. Po 03.06. 1620 s. 71-84
  • 520 $a 4."Uniwersał do obywatelów ukrainnych" o zbliżaniu się najazdu Tatarów. 04.06. [1620] s. 398-399
  • 520 $a 5."Uniwersał do woiewództw wielgopolskich" o zbliżaniu się najazdu Tatarów. 05.06. [1620] s. 399-400
  • 520 $a 6."Uniwersał z strony saletry". Zakaz wywozu saletry, prochu i koni za granicę. 11.06. 1620 s. 353-354
  • 520 $a 7."Uniwersał do w[oiew]ództw ruskich" o zbliżaniu się najazdu Tatarów. 11.06. 1620 s. 354-355
  • 520 $a 8."Uniwersał strony wywodzenia koni". Zakaz wywozu koni za granicę. 11.06. [1620] s. 356
  • 520 $a 9."Uniwersał do żołnierstwa" kwarcianego z zakazem postoju w dobrach biskupstwa łuckiego. 11.07. 1620 s. 366-367
  • 520 $a 10."Uniwersał do ślachty pobliszey Ostrołęki." Zakaz wyrębu i polowań w puszczy ostrołęckiej. 12.07. 1620 s. 371-372
  • 520 $a 11."Instructia posłowi JKMci na synod generalny piotrkowsky." przed 04.1621 s. 293-299
  • 520 $a 12."Uniwersał do Litwy o wydawanie więźniów moskiewskich." W rzeczywistości o obiegu monet w Polsce. b.d. s. 180-183
  • 520 $a W rękopisie BK 330 znajduje się: korespondencja, uniwersały, i lustracje itp. dotyczące wojen z Turcją, Węgrami, Moskwą i Szwecją, spraw wewnętrznych oraz Kozaków i Lisowczyków z lat 1618-1622
  • 530 $d Mf 435
  • 530 $b BN $d Kat. Mikr. BN R. 2: 1952, poz. 37
  • 541 $c st. zas.
  • 544 $a Bibl. Czart.
  • 546 $a Pol., łac.
  • 561 $a "C. D. F." - [rkps] $w "C. D. F."
  • 561 $a "B. P. P. [Bibliotheca Principum Poniatowski?] $w B.P.P.
  • 561 $a ze zbiorów Tadeusza Czackiego z not. na k. 1-29 $d "D 346" sygn. Bibl. Poryckiej $m Poryck $w Działyński Tytus (1796-1861) $w Biblioteka Porycka $w Czacki Tadeusz (1765-1813)
  • 581 $a List Zygmunta III do Komisarzy polskich przy wojsku Królewicza Władysława [...] s. 6-11 - druk: Autentyczne świadectwa o wzajemnych stosunkach pomiędzy Rossyą a Polską. Zebrał Paweł Muchanow, Moskwa 1834 s. 163-167, 158-162 i 184-185
  • 600 1 . $a Bielecki, Jan $d 17 w.
  • 600 1 9 $a Gembicki, Piotr $d (1585-1657)
  • 610 2 . $a Norbertanie Hebdów
  • 610 2 . $a Sejm 1619 Warszawa
  • 610 2 . $a Sejm 1621 Warszawa
  • 610 2 . $a Sejmik grudziądzki 1621
  • 610 2 . $a Sejmik mazowiecki 1619
  • 610 2 . $a Sejmik pruski 1619
  • 610 2 . $a Sejmik rawski 1619
  • 610 2 . $a Sejmik średzki 1619
  • 611 2 . $a Synod 1621 generalny Piotrków
  • 650 . 9 $a Kozacy $y 17 w.
  • 650 . 9 $a Korespondencja dyplomatyczna $y 17 w.
  • 650 . 9 $a Polityka międzynarodowa $y 17 w.
  • 650 . 9 $a Lisowczycy
  • 650 . 9 $a Listy polsko-łacińskie $y 17 w.
  • 651 . 9 $a Kraków (woj. małopolskie) $y 17 w.
  • 651 . 9 $a Litwa $y 17 w.
  • 651 . 9 $a Poznań (woj. wielkopolskie) $y 17 w.
  • 651 . 9 $a Rosja $y 17 w.
  • 651 . 9 $a Szwecja $y 17 w.
  • 651 . 9 $a Turcja $y 17 w.
  • 651 . 9 $a Ukraina $y 17 w.
  • 651 . 9 $a Węgry $y 17 w.
  • 651 . 9 $a Wielkopolska $y 17 w.
  • 700 1 2 $a Buskowski Marcin
  • 700 1 2 $a Bykowski, Stanisław Jaksa $c klan konarski wda sieradzki $d (1540-1624)
  • 700 1 2 $a Chodkiewicz Jan Karol $c hetman w. lit. wda wileński $d (1560-1621)
  • 700 1 2 $a Czarnkowski Adam Sędziwój $c wda łęczycki $d (1555-1627)
  • 700 1 2 $a Daniłowicz Mikołaj $c klan lwowski, podskarbi wlk. kor. $d (ca 1558-1624)
  • 700 0 2 $a Dilawer Basza $c wezyr
  • 700 1 2 $a Drugeth de Homonnay Georg $c poseł siedmiogrodzki
  • 700 1 2 $a Działyński Michał Erazm $c bp kamieniecki sufragan warmiński
  • 700 1 2 $a Firlej Henryk $c bp poznański bp przemyski $d (1599-1635)
  • 700 1 2 $a Firlej Piotr $c wda lubelski $d (?-1619)
  • 700 1 2 $a Gembicki Wawrzyniec $c prymas kanclerz w. kor. $d (1559-1624)
  • 700 1 2 $a Gosiewski Aleksander $c wda smoleński $d (?-1639)
  • 700 1 2 $a Gostomski Jan $c wda kaliski $d (ca 1576-1623)
  • 700 1 2 $a Grochowski Felicjan $c klan przemyski
  • 700 0 2 $a Jan Chrystian $c (książę legnicko-brzeski ; $d 1591-1639)
  • 700 1 2 $a Karnkowski Jan $c podkom. łączycki $d (1618-1634)
  • 700 1 2 $a Kazimirski Krzysztof $c bp kijowski $d (?-1618)
  • 700 1 2 $a Kiełczewski Wacław $c sta wschowski $d (?-1620)
  • 700 1 2 $a Kiszka Mikołaj $c podskarbi w. lit. $d (1588-1644)
  • 700 1 2 $a Konaszewicz Piotr Sahajdaczny $c hetman kozaków rejestrowych $d (1570-1622)
  • 700 1 2 $a Koniecpolski Stanisław $c hetman w. kor. $d (ca 1592-1646)
  • 700 0 2 $a Konstancja $c (królowa Polski ; $d 1588-1631)
  • 700 1 2 $a Krasicki Marcin $c wda podolski $d (1574-1631)
  • 700 1 2 $a Kuczborski Jan $c bp chełmiński sekretarz Zygmunta III $d (ca 1572-1624)
  • 700 1 2 $a Leśniowolski Prokop $c sta brański wda podlaski $d (?-1653)
  • 700 1 2 $a Ligęza Hermolaus $c podskarbi w. kor. $d (?-1632)
  • 700 1 2 $a Lipski Andrzej $c bp krakowski kanclerz w. kor. $d (1572-1631)
  • 700 1 2 $a Łubieński Maciej $c prymas $d (1572-1652)
  • 700 1 2 $a Lubomirski Stanisław $c wda ruski krakowski $d (1583-1649)
  • 700 1 2 $a Madaliński Bonawentura $c bp kujawski $d (1620-1691)
  • 700 1 2 $a Mielżyński Łukasz $c klan gnieźnieński $d (1560-1628)
  • 700 1 2 $a Mniszech Stanisław Bonifacy $c sta sanocki i lwowski $d (1590-1661)
  • 700 1 2 $a Naruszewicz Krzysztof $c podskarbi w. lit. $d (?-1630)
  • 700 1 2 $a Oleszko Florian $c wojski włodzimierski
  • 700 1 2 $a Opaliński Andrzej $c bp poznański $d (1576-1623)
  • 700 1 2 $a Ossoliński Jan Zbigniew $c wda podlaski i sandomierski $d (1555-1623)
  • 700 1 2 $a Ostrogski Janusz $c wda wołyński klan krakowski $d (ca 1554-1620)
  • 700 1 2 $a Ostroróg Jan $c wda poznański pisarz $d (1565-1622)
  • 700 1 2 $a Ożga Piotr $c referendarz kor. $d (?-1623)
  • 700 1 2 $a Potocki Stanisław "Rewera" $c wda krakowski hetman w. kor. $d (1589-1667)
  • 700 1 2 $a Próchnicki Jan Andrzej $c abp lwowski $d (ca 1553-1633)
  • 700 1 2 $a Prusinowski Adam $c wda bełski $d (?-1619)
  • 700 1 2 $a Przyjemski Stanisław $c wda inowrocławski kaliski marszałek nadworny kor. (?-1642)
  • 700 1 2 $a Radoszewski Bogusław $c bp kijowski łucki $d (1577-1638)
  • 700 1 2 $a Raduł Mihnea $c hospodar wołoski hospodar mołdawski
  • 700 1 2 $a Radziwiłł Albrycht Stanisław $c kanclerz lit. $d (1593-1656)
  • 700 1 2 $a Radziwiłł Krzysztof $c wda wileński hetman w. lit. $d (1585-1640)
  • 700 1 2 $a Rudnicki Stanisław $c sędzia ziemski kaliski $d (?-1630)
  • 700 1 2 $a Rudnicki Szymon $c bp warmiński $d (1552-1621)
  • 700 1 2 $a Sieniawski Adam Hieronim $c pisarz polny kor. sta lwowski $d (1623-1650)
  • 700 1 2 $a Sieniawski Mikołaj $c podczaszy kor. sta ratmiński $d (?-1636)
  • 700 1 2 $a Sieniawski Prokop $c chorąży kor. $d (?-1627)
  • 700 1 2 $a Szyszkowski Marcin $c bp łucki płocki krakowski $d (1554-1630)
  • 700 1 2 $a Tęczyński Jan $c wda krakowski (1581-1637)
  • 700 1 2 $a Trebnitz Adam $c cysters
  • 700 1 2 $a Tuczyński Krzysztof $c klan nowosądecki
  • 700 1 2 $a Wejher Melchior $c klan elbląski wda chełmiński $d (?-1643)
  • 700 1 2 $a Wołłowicz Eustachy $c bp wileński $d (1571-1630)
  • 700 1 2 $a Wolski Mikołaj $c sta krzepicki marszałek w. kor. $d (?-1630)
  • 700 1 2 $a Wołucki Paweł $c bp kamieniecki łucki kujawski $d (1560-1622)
  • 700 1 2 $a Żaliński Samuel $c wda malborski $d (ca 1580-1629)
  • 700 1 2 $a Zamoyski Tomasz $c wda kijowski kanclerz w. kor. $d (1594-1638)
  • 700 1 2 $a Zasławski Aleksander $c klan wołyński wda kijowski
  • 700 1 2 $a Zasławski Janusz $c wda podlaski i wołyński $d (?-1629)
  • 700 1 2 $a Zbaraski Jerzy $c podczaszy kor. klan krakowski $d (ca 1573-1631)
  • 700 1 2 $a Zbaraski Krzysztof $c koniuszy kor. $d (1580-1627)
  • 700 1 2 $a Zebrzydowski Jan $c miecznik kor. $d (?-1641)
  • 700 1 2 $a Zebrzydowski Mikołaj $c wda lubelski wda krakowski $d (1553-1620)
  • 700 1 2 $a Żółkiewski Stanisław $c hetman w. kor. kanclerz w. kor. $d (1547-1620)
  • 700 0 2 $a Zygmunt $b III Waza $c (król Polski ; $d 1566-1632)
  • 740 $a Listy Zygmunta III króla Polski
  • 740 $a Listy do Zygmunta III króla Polski
  • 852 $j BK 00330
  • 999 $d 2017-06-08

Indeksy

Egzemplarze

  • Sygnatura: BK 00330