[Instrument notarialny protestacji króla Kazimierza Jagiellończyka, złożonej na sejmie walnym koronnym w Lublinie w obecności senatu, duchowieństwa i szlachty przeciwko nieuczciwemu wyrokowi biskupa włocławskiego (kujawskiego) Piotra z Bnina Moszyńskiego w procesie wytoczonym w sądzie biskupim mieszczanom gdańskim i poddanym króla polskiego przez tamtejszych profesów klasztoru Franciszkanów. Zakaz wykonania krzywdzącego dla poddanych króla wyroku pod karą utraty przez hierarchę dóbr kościelnych i własnych].
Opis
- Sygnatura: Dypl. 183
- Tytuł: [Instrument notarialny protestacji króla Kazimierza Jagiellończyka, złożonej na sejmie walnym koronnym w Lublinie w obecności senatu, duchowieństwa i szlachty przeciwko nieuczciwemu wyrokowi biskupa włocławskiego (kujawskiego) Piotra z Bnina Moszyńskiego w procesie wytoczonym w sądzie biskupim mieszczanom gdańskim i poddanym króla polskiego przez tamtejszych profesów klasztoru Franciszkanów. Zakaz wykonania krzywdzącego dla poddanych króla wyroku pod karą utraty przez hierarchę dóbr kościelnych i własnych].
- Kopie:
- CD 0480
- CD 556
- 640 III Fotokop.
- Wystawca dokumentu: Kazimierz IV Jagiellończyk (król polski ; 1427–1492)
- Miejsce i rok: 1484.12.30. Lublin
- Opis fizyczny: 22x33 cm
- Język: Łac.
- Hasła przedmiotowe:
- Alfertis, Grzegorz gwardian? klasztoru w Gdańsku 15 w.
- Bniński, Andrzej klan kamieński (?–1504)
- Byszowski, Dobiesław klan i wda bełski, wda ruski (ca 1430–1489)
- Jakub z Dębna klan krakowski, kanclerz w. kor. (1427–1490)
- Jan Odrowąż ze Sprowy wda podolski i ruski (?–1485)
- Jarosławski, Rafał Jakub marszałek w. kor. (ca 1436/1439–1493)
- Jasieński, Paweł klan sandomierski (ca 1430–1485)
- Kurozwęcki, Dobiesław wda lubelski i sandomierski (?–1496)
- Kurozwęcki, Piotr marszałek nadw. i kor., podskarbi kor. (?–1499)
- Kurozwęcki, Władysław konsyliarz król. (?–po 1484)
- Mikołaj z Kutna wda rawski i łęczycki (ca 1430–1493)
- Mosiński, Piotr z Bnina bp kujawski (ca 1430–1494)
- Oporowski, Jan (Starszy) wda brzesko-kujawski (ca 1435–1494)
- Ostroróg, Jan wda i klan poznański (1436–1501)
- Pilecki, Jan (Młodszy) klan sądecki, wda ruski (?–1496)
- Służewski, Maciej wda łęczycki i inowrocławski (?–1501)
- Spytko III z Jarosławia wda i klan krakowski (ca 1436–1519)
- Świdwa Szamotulski, Andrzej klan międzyrzecki, wda poznański (?–1511)
- Świdwa Szamotulski, Jan (Starszy) wda i klan poznański (ca 1428–1497/1499)
- Sykstus IV (papież ; 1414-1484)
- Tarnowski, Jan Amor (Młodszy) wda i klan krakowski (1420/30–1500)
- Tarnowski, Jan Feliks wda lubelski, sta wojnicki (ca 1430–1493)
- Franciszkanie Gdańsk 15 w.
- Sejm 1484 Lublin
- Duchowieństwo 15 w. Polska
- Mieszczaństwo 15 w. Polska
- Sądownictwo 15 w. Polska
- Sądownictwo kościelne katolickie 15 w. Polska
- Lublin (woj. lubelskie) 15 w.
- Gdańsk (woj. pomorskie) 15 w.
- Pieczęć: Przed 1945 uszkodzona.
- Uwagi:
- Król Kazimierz Jagiellończyk, przebywając na sejmie walnym koronnym zwołanym na zamku w Lublinie (w ogrzewanym budynku kaplicy zamkowej około godziny dziewiątej przed południem), w obecności wielu świadków: senatorów i konsyliarzy koronnych i litewskich (senatu), tj. marszałka wielkiego koronnego Rafała Jarosławskiego, podskarbiego koronnego Piotra z Kurozwęk, wojewodów: krakowskiego Jana Amora Tarnowskiego, kaliskiego Jana Świdwy z Szamotuł, sandomierskiego Spytka Jarosławskiego, łęczyckiego Mikołaja z Kutna, lubelskiego Jana Feliksa Tarnowskiego, kujawskiego Jana z Oporowa, podolskiego Jana Odrowąża ze Sprowy, bełskiego Dobiesława Byszowskiego, kasztelanów: krakowskiego Jakuba z Dębna, poznańskiego Jana Ostroroga, sandomierskiego Pawła Jasieńskiego, międzyrzeckiego Andrzeja Świdwy z Szamotuł, brzeskiego Macieja Służewskiego, kamieńskiego Andrzeja z Bnina, sieradzkiego Dobiesława z Kurozwęk, sądeckiego Jana z Pilczy, innych dygnitarzy, wyższego duchowieństwa oraz zgromadzonej szlachty przemawia do biskupa włocławskiego (kujawskiego) Piotra z Bnina Moszyńskiego w sprawie procesu wytoczonego przed sądem biskupim mieszczanom gdańskim i poddanym króla przez tamtejszych profesów klasztoru Franciszkanów (pojawia się nazwisko Grzegorz Alfertis? miejscowy gwardian?), o którym dowiedział się z pogłosek. Biskup odpowiada królowi. Ponieważ zdaniem monarchy proces prowadzony był nieuczciwie i stronniczo, składa on protestację do wyroku i nakazuje ponownie zbadać i wyjaśnić sprawę. Zakazuje też biskupowi egzekucji krzywdzącego dla swych poddanych wyroku, co mogłoby wywołać zamieszki i rozlew krwi w całych Prusach Królewskich, pod karą utraty dóbr własnych i kościelnych (?). Sprawa oparła się również o Stolicę Apostolską. Ponad połowę dokumentu (dolna część tekstu) stanowi zapis rozmowy króla z biskupem oddanej w mowie niezależnej (bez graficznego zaznaczenia kolejnych wypowiedzi od nowych wierszy, jedynie przy niektórych akapitach widnieją zlewające się z literami znaczki akapitowe – łuczki), przy czym końcowa część dialogu zawierająca odpowiedź biskupa została odcięta, zachował się tylko początek. Instrument notarialny spisany własnoręcznie przez notariusza publicznego obecnego na sejmie przy dokonaniu czynności prawnej w obecności wymienionych w dokumencie świadków. [Uwaga: z powodu braku możliwości odczytania pełnego tekstu drugiej połowy dokumentu streszczenie w kwestii przedmiotu sporu i szczegółów procesu jest, niestety, niepewne].
- Dok. w formie instrumentu notarialnego (bez wyrysowanego znaku i osobnej formuły notarialnej, które znajdowały się zapewne na odciętej części dyplomu).
- In dorso u dołu pośrodku mała okrągła dziewiętnastowieczna pieczątka Biblioteki Kórnickiej, nad nią wpisana ołówkiem obecna sygn. 183 ; brak not dorsalnych.
- Stan zachowania: dostateczny plus ; zabrudzenia narożników, zwłaszcza rozległe prawego dolnego, pojedyncze małe dziurki po robakach tuż przy krawędziach, naddarcie górnego prawego marginesu ; ślady różnej głębokości zagięć dolnych narożników i ukośnego zagięcia na długości całego dok. ; czytelność tekstu zła: pospieszna, niedbała minuskuła gotycka, tekst ogólnie słabo czytelny, wyblakły, częściowo nieczytelny ; inicjał w pierwszy wierszu kaligrafowany (z przedłużeniem wzdłuż lewego marg.), inwokacja oddana większym modułem pisma ; inkaust wyblakły i wytarty ; zaplamienia i skreślenia? w tekście.
MARC
- 100 a Kazimierz b IV Jagiellończyk c (król polski ; d 1427–1492)
- 245 a [Instrument notarialny protestacji króla Kazimierza Jagiellończyka, złożonej na sejmie walnym koronnym w Lublinie w obecności senatu, duchowieństwa i szlachty przeciwko nieuczciwemu wyrokowi biskupa włocławskiego (kujawskiego) Piotra z Bnina Moszyńskiego w procesie wytoczonym w sądzie biskupim mieszczanom gdańskim i poddanym króla polskiego przez tamtejszych profesów klasztoru Franciszkanów. Zakaz wykonania krzywdzącego dla poddanych króla wyroku pod karą utraty przez hierarchę dóbr kościelnych i własnych].
- 250 a Oryg.
- 260 a (in Lublino) c 1484.12.30. m Lublin
- 300 c 22x33 cm
- 500 a Król Kazimierz Jagiellończyk, przebywając na sejmie walnym koronnym zwołanym na zamku w Lublinie (w ogrzewanym budynku kaplicy zamkowej około godziny dziewiątej przed południem), w obecności wielu świadków: senatorów i konsyliarzy koronnych i litewskich (senatu), tj. marszałka wielkiego koronnego Rafała Jarosławskiego, podskarbiego koronnego Piotra z Kurozwęk, wojewodów: krakowskiego Jana Amora Tarnowskiego, kaliskiego Jana Świdwy z Szamotuł, sandomierskiego Spytka Jarosławskiego, łęczyckiego Mikołaja z Kutna, lubelskiego Jana Feliksa Tarnowskiego, kujawskiego Jana z Oporowa, podolskiego Jana Odrowąża ze Sprowy, bełskiego Dobiesława Byszowskiego, kasztelanów: krakowskiego Jakuba z Dębna, poznańskiego Jana Ostroroga, sandomierskiego Pawła Jasieńskiego, międzyrzeckiego Andrzeja Świdwy z Szamotuł, brzeskiego Macieja Służewskiego, kamieńskiego Andrzeja z Bnina, sieradzkiego Dobiesława z Kurozwęk, sądeckiego Jana z Pilczy, innych dygnitarzy, wyższego duchowieństwa oraz zgromadzonej szlachty przemawia do biskupa włocławskiego (kujawskiego) Piotra z Bnina Moszyńskiego w sprawie procesu wytoczonego przed sądem biskupim mieszczanom gdańskim i poddanym króla przez tamtejszych profesów klasztoru Franciszkanów (pojawia się nazwisko Grzegorz Alfertis? miejscowy gwardian?), o którym dowiedział się z pogłosek. Biskup odpowiada królowi. Ponieważ zdaniem monarchy proces prowadzony był nieuczciwie i stronniczo, składa on protestację do wyroku i nakazuje ponownie zbadać i wyjaśnić sprawę. Zakazuje też biskupowi egzekucji krzywdzącego dla swych poddanych wyroku, co mogłoby wywołać zamieszki i rozlew krwi w całych Prusach Królewskich, pod karą utraty dóbr własnych i kościelnych (?). Sprawa oparła się również o Stolicę Apostolską. Ponad połowę dokumentu (dolna część tekstu) stanowi zapis rozmowy króla z biskupem oddanej w mowie niezależnej (bez graficznego zaznaczenia kolejnych wypowiedzi od nowych wierszy, jedynie przy niektórych akapitach widnieją zlewające się z literami znaczki akapitowe – łuczki), przy czym końcowa część dialogu zawierająca odpowiedź biskupa została odcięta, zachował się tylko początek. Instrument notarialny spisany własnoręcznie przez notariusza publicznego obecnego na sejmie przy dokonaniu czynności prawnej w obecności wymienionych w dokumencie świadków. [Uwaga: z powodu braku możliwości odczytania pełnego tekstu drugiej połowy dokumentu streszczenie w kwestii przedmiotu sporu i szczegółów procesu jest, niestety, niepewne].
- 500 a Dok. w formie instrumentu notarialnego (bez wyrysowanego znaku i osobnej formuły notarialnej, które znajdowały się zapewne na odciętej części dyplomu).
- 500 a In dorso u dołu pośrodku mała okrągła dziewiętnastowieczna pieczątka Biblioteki Kórnickiej, nad nią wpisana ołówkiem obecna sygn. 183 ; brak not dorsalnych.
- 500 a Stan zachowania: dostateczny plus ; zabrudzenia narożników, zwłaszcza rozległe prawego dolnego, pojedyncze małe dziurki po robakach tuż przy krawędziach, naddarcie górnego prawego marginesu ; ślady różnej głębokości zagięć dolnych narożników i ukośnego zagięcia na długości całego dok. ; czytelność tekstu zła: pospieszna, niedbała minuskuła gotycka, tekst ogólnie słabo czytelny, wyblakły, częściowo nieczytelny ; inicjał w pierwszy wierszu kaligrafowany (z przedłużeniem wzdłuż lewego marg.), inwokacja oddana większym modułem pisma ; inkaust wyblakły i wytarty ; zaplamienia i skreślenia? w tekście.
- 530 d CD 0480
- 530 d CD 556
- 530 d 640 III Fotokop.
- 541 c st. zas.
- 546 a Łac.
- 600 a Alfertis, Grzegorz c gwardian? klasztoru w Gdańsku d 15 w.
- 600 a Bniński, Andrzej c klan kamieński d (?–1504)
- 600 a Byszowski, Dobiesław c klan i wda bełski, wda ruski d (ca 1430–1489)
- 600 a Jakub z Dębna c klan krakowski, kanclerz w. kor. d (1427–1490)
- 600 a Jan Odrowąż ze Sprowy c wda podolski i ruski d (?–1485)
- 600 a Jarosławski, Rafał Jakub c marszałek w. kor. d (ca 1436/1439–1493)
- 600 a Jasieński, Paweł c klan sandomierski d (ca 1430–1485)
- 600 a Kurozwęcki, Dobiesław c wda lubelski i sandomierski d (?–1496)
- 600 a Kurozwęcki, Piotr c marszałek nadw. i kor., podskarbi kor. d (?–1499)
- 600 a Kurozwęcki, Władysław c konsyliarz król. d (?–po 1484)
- 600 a Mikołaj z Kutna c wda rawski i łęczycki d (ca 1430–1493)
- 600 a Mosiński, Piotr z Bnina c bp kujawski d (ca 1430–1494)
- 600 a Oporowski, Jan (Starszy) c wda brzesko-kujawski d (ca 1435–1494)
- 600 a Ostroróg, Jan c wda i klan poznański d (1436–1501)
- 600 a Pilecki, Jan (Młodszy) c klan sądecki, wda ruski d (?–1496)
- 600 a Służewski, Maciej c wda łęczycki i inowrocławski d (?–1501)
- 600 a Spytko III z Jarosławia c wda i klan krakowski d (ca 1436–1519)
- 600 a Świdwa Szamotulski, Andrzej c klan międzyrzecki, wda poznański d (?–1511)
- 600 a Świdwa Szamotulski, Jan (Starszy) c wda i klan poznański d (ca 1428–1497/1499)
- 600 a Sykstus b IV c (papież ; d 1414-1484)
- 600 a Tarnowski, Jan Amor (Młodszy) c wda i klan krakowski d (1420/30–1500)
- 600 a Tarnowski, Jan Feliks c wda lubelski, sta wojnicki d (ca 1430–1493)
- 610 a Franciszkanie Gdańsk 15 w.
- 610 a Sejm 1484 Lublin
- 650 a Duchowieństwo y 15 w. z Polska
- 650 a Mieszczaństwo y 15 w. z Polska
- 650 a Sądownictwo y 15 w. z Polska
- 650 a Sądownictwo kościelne katolickie y 15 w. z Polska
- 651 a Lublin (woj. lubelskie) y 15 w.
- 651 a Gdańsk (woj. pomorskie) y 15 w.
- 852 j Dypl. 183
- 919 a brak
- 920 b Przed 1945 uszkodzona.
- 999 a KK b 2019
Indeksy
- Sygnatura: Dypl. 183
- Autor (Twórca): Kazimierz IV Jagiellończyk (król polski ; 1427–1492)
- Tytuł/nazwa obiektu : [Instrument notarialny protestacji króla Kazimierza Jagiellończyka, złożonej na sejmie walnym koronnym w Lublinie w obecności senatu, duchowieństwa i szlachty przeciwko nieuczciwemu wyrokowi biskupa włocławskiego (kujawskiego) Piotra z Bnina Moszyńskiego w procesie wytoczonym w sądzie biskupim mieszczanom gdańskim i poddanym króla polskiego przez tamtejszych profesów klasztoru Franciszkanów. Zakaz wykonania krzywdzącego dla poddanych króla wyroku pod karą utraty przez hierarchę dóbr kościelnych i własnych].
- Miejsce: Lublin
- Data: 1484.12.30.
- Język: Łac.
- Osoby :
- Alfertis, Grzegorz gwardian? klasztoru w Gdańsku 15 w.
- Bniński, Andrzej klan kamieński (?–1504)
- Byszowski, Dobiesław klan i wda bełski, wda ruski (ca 1430–1489)
- Jakub z Dębna klan krakowski, kanclerz w. kor. (1427–1490)
- Jan Odrowąż ze Sprowy wda podolski i ruski (?–1485)
- Jarosławski, Rafał Jakub marszałek w. kor. (ca 1436/1439–1493)
- Jasieński, Paweł klan sandomierski (ca 1430–1485)
- Kurozwęcki, Dobiesław wda lubelski i sandomierski (?–1496)
- Kurozwęcki, Piotr marszałek nadw. i kor., podskarbi kor. (?–1499)
- Kurozwęcki, Władysław konsyliarz król. (?–po 1484)
- Mikołaj z Kutna wda rawski i łęczycki (ca 1430–1493)
- Mosiński, Piotr z Bnina bp kujawski (ca 1430–1494)
- Oporowski, Jan (Starszy) wda brzesko-kujawski (ca 1435–1494)
- Ostroróg, Jan wda i klan poznański (1436–1501)
- Pilecki, Jan (Młodszy) klan sądecki, wda ruski (?–1496)
- Służewski, Maciej wda łęczycki i inowrocławski (?–1501)
- Spytko III z Jarosławia wda i klan krakowski (ca 1436–1519)
- Świdwa Szamotulski, Andrzej klan międzyrzecki, wda poznański (?–1511)
- Świdwa Szamotulski, Jan (Starszy) wda i klan poznański (ca 1428–1497/1499)
- Sykstus IV (papież ; 1414-1484)
- Tarnowski, Jan Amor (Młodszy) wda i klan krakowski (1420/30–1500)
- Tarnowski, Jan Feliks wda lubelski, sta wojnicki (ca 1430–1493)
- Indeks rzeczowy :
- Alfertis, Grzegorz gwardian? klasztoru w Gdańsku 15 w.
- Bniński, Andrzej klan kamieński (?–1504)
- Byszowski, Dobiesław klan i wda bełski, wda ruski (ca 1430–1489)
- Duchowieństwo 15 w. Polska
- Franciszkanie Gdańsk 15 w.
- Gdańsk (woj. pomorskie) 15 w.
- Jakub z Dębna klan krakowski, kanclerz w. kor. (1427–1490)
- Jan Odrowąż ze Sprowy wda podolski i ruski (?–1485)
- Jarosławski, Rafał Jakub marszałek w. kor. (ca 1436/1439–1493)
- Jasieński, Paweł klan sandomierski (ca 1430–1485)
- Kurozwęcki, Dobiesław wda lubelski i sandomierski (?–1496)
- Kurozwęcki, Piotr marszałek nadw. i kor., podskarbi kor. (?–1499)
- Kurozwęcki, Władysław konsyliarz król. (?–po 1484)
- Lublin (woj. lubelskie) 15 w.
- Mieszczaństwo 15 w. Polska
- Mikołaj z Kutna wda rawski i łęczycki (ca 1430–1493)
- Mosiński, Piotr z Bnina bp kujawski (ca 1430–1494)
- Oporowski, Jan (Starszy) wda brzesko-kujawski (ca 1435–1494)
- Ostroróg, Jan wda i klan poznański (1436–1501)
- Pilecki, Jan (Młodszy) klan sądecki, wda ruski (?–1496)
- Sądownictwo 15 w. Polska
- Sądownictwo kościelne katolickie 15 w. Polska
- Sejm 1484 Lublin
- Służewski, Maciej wda łęczycki i inowrocławski (?–1501)
- Spytko III z Jarosławia wda i klan krakowski (ca 1436–1519)
- Świdwa Szamotulski, Andrzej klan międzyrzecki, wda poznański (?–1511)
- Świdwa Szamotulski, Jan (Starszy) wda i klan poznański (ca 1428–1497/1499)
- Sykstus IV (papież ; 1414-1484)
- Tarnowski, Jan Amor (Młodszy) wda i klan krakowski (1420/30–1500)
- Tarnowski, Jan Feliks wda lubelski, sta wojnicki (ca 1430–1493)